Dom bliźniak - poznaj wady i zalety zabudowy bliźniaczej - Osiedle Księżnej Dąbrówki

Dom bliźniak - poznaj wady i zalety zabudowy bliźniaczej

Domy w zabudowie bliźniaczej to swego rodzaju rozwiązanie pośrednie pomiędzy zabudową szeregową a domem jednorodzinnym wolnostojącym. Budynki bliźniacze są coraz częściej spotykane w polskich miastach, co wynika z wielu zalet jakie posiadają, zarówno na etapie ich projektowania i budowy, jak i eksploatacji. Bliźniaki posiadają jednak również wady, dlatego decyzja o ich budowie czy zakupie powinna zostać dokładnie przemyślana. Myślisz o zamieszkaniu w domu bliźniaku, ale nie jesteś do końca zdecydowany? Chcesz poznać zalety i wady zabudowy bliźniaczej? Zachęcamy do zapoznania się z poniższym artykułem. Dowiesz się z niego, czy warto zamieszkać w bliźniaku. Czy dom bliźniak to dla Ciebie odpowiednie miejsce do zamieszkania?

Co to jest dom bliźniak?


Domy bliźniacze mają formę dwóch budynków, które do siebie przylegają i mają jedną wspólną ścianę. Najczęściej budynki takie mają lustrzany układ, jednak nie musi tak być. 

Bliźniak to coś pośredniego pomiędzy domem jednorodzinnym wolnostojącym a domami szeregowymi. Można nawet powiedzieć, że jest to swego rodzaju kompromis pomiędzy tymi dwoma rozwiązaniami. Bliźniak posiada bowiem wiele zalet domu jednorodzinnego, jednak nim nie jest. Na czym konkretnie polega ów kompromis?

 

Domy w zabudowie bliźniaczej - zalety


W porównaniu z domami jednorodzinnymi wolnostojącymi te w zabudowie bliźniaczej są tańsze. Zaoszczędzić można zarówno na etapie ich budowy, jak i eksploatacji. Z punktu widzenia osoby kupującej nowy dom najważniejsze jest to, że niższe koszty budowy przekładają się na niższą cenę nieruchomości. Druga sprawa to niższe koszty eksploatacji, a konkretnie ogrzewania. Jest to związane z lepszymi warunkami termicznymi, uzyskanymi dzięki połączeniu budynków wspólną ścianą.

Niewątpliwą zaletą domów w zabudowie bliźniaczej jest również to, że świetnie się sprawdzają na wąskich działkach. Bliźniaki mogą być budowane na działkach o szerokości zaledwie 16-17 metrów. 

Bliźniaki gwarantują komfort zbliżony do domów jednorodzinnych. Mowa o takich udogodnieniach jak duża przestrzeń, prywatny ogród, taras, osobne wejście do domu i ogólnie większe poczucie prywatności. W szeregowcach możliwości te są nieco ograniczone, nie wspominając już o budynkach wielorodzinnych na osiedlach.

 

Dom bliźniak - wady


Wspomniane poczucie prywatności jest jednak nieco ograniczone. Ograniczeniem tym jest sąsiedztwo osób mieszkających we współdzielonym budynku, co dla niektórych może być dużą wadą. Sąsiedztwo takie może być uciążliwe zwłaszcza wtedy, kiedy nasi sąsiedzi prowadzą inny tryb życia niż my. Głośne rozmowy, zapach grilla, dzieci biegające po ogródku - z tym wszystkim trzeba się liczyć decydując się na dom w zabudowie bliźniaczej. Z tego punktu widzenia niezwykla ważna jest odpowiednia izolacja ściany, która łączy oba budynki. 

Sąsiedztwo takie może rodzić również inne problemy. Sąsiedzi muszą na przykład wspólnie ustalać kwestie dotyczące remontów. Ważne jest również to, aby dojść z sąsiadem do porozumienia w sprawie utrzymania czystości na terenie posesji. 

W kontekście bliskiego sąsiedztwa bliźniak jest niewątpliwie kompromisem pomiędzy szeregowcem a domem jednorodzinnym wolnostojącym. W przypadku bliźniaka sąsiadujemy z jedną rodziną, natomiast w przypadku szeregowca mamy zazwyczaj dwóch bliskich sąsiadów, po lewej i prawej stronie.

Oczywiście bliskie sąsiedztwo nie musi być wcale wadą. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Niektórzy specjalnie wprowadzają się do domów bliźniaków właśnie ze względu na możliwość bliskiego sąsiedztwa z inną rodzinną. To świetny sposób na budowanie relacji i wspólnoty sąsiedzkiej.

Obecność sąsiada może również zwiększać poczucie bezpieczeństwa, zwłaszcza podczas dłuższej nieobecności w domu. Sąsiad będzie wówczas swego rodzaju strażnikiem, dzięki któremu dom nie pozostanie bez opieki.

 

Domy w zabudowie bliźniaczej w Dąbrówce


Jeśli zdecydowałeś się na zakup nowego bliźniaka, to warto zapoznać się z ofertą domów bliźniaczych w Dąbrówce pod Poznaniem od Nickel Development. Dlaczego warto tam zamieszkać?

Domy bliźniacze od dewelopera Nickel Development są zlokalizowane w bardzo malowniczym miejscu. Bliźniaki w Dąbrówce to doskonała propozycja dla osób ceniących ciszę i spokój oraz możliwość bliskiego kontaktu z naturą. Z drugiej strony Dąbrówka to atrakcyjna lokalizacja dla osób, które chcą mieszkać za miastem, ale jednocześnie chcą mieć możliwość szybkiego dojazdu do Poznania.

Deweloper zadbał o pełną infrastrukturę na terenie inwestycji. Na osiedlu znajdują się między innymi drogi, chodniki, lampy uliczne, zielone skwery, plac zabaw.

Nickel Development posiada w ofercie domy w zabudowie bliźniaczej z ogrodem i garażem lub wiatą.

 

Dom bliźniaczy - dobre rozwiązanie, ale nie dla każdego


Zakup domu bliźniaczego to bardzo dobre rozwiązanie, jednak nie dla każdego. Jak już zostało bowiem wspomniane, bliźniak to swego rodzaju kompromis pomiędzy domem jednorodzinnym wolnostojącym a szeregowym. Decydując się na jego zakup zyskujemy przestronne wnętrze czy prywatny ogród, tak jak w przypadku domu jednorodzinnego. Musimy się jednak liczyć z pewnymi niedogodnościami, na przykład w postaci sąsiada, z którym niekoniecznie musimy się dogadywać. Z drugiej jednak strony sąsiadów będzie zdecydowanie mniej niż w przypadku szeregowca, o bloku mieszkalnym już nie wspominając. Z całą pewnością dom w zabudowie szeregowej to propozycja, którą jak najbardziej warto rozważyć.