Dom szeregowy, wolnostojący czy bliźniak? - Osiedle Księżnej Dąbrówki

Dom szeregowy, wolnostojący czy bliźniak?

Decydując się na nowy dom stajemy przed dylematem: na co się zdecydować, dom jednorodzinny wolnostojący, szeregowy, a może bliźniak? Zamieszkanie w każdym z nich ma swoje zalety i wady. Myślisz o zakupie nowego domu, ale nie wiesz, na jaki się zdecydować? Zachęcamy do zapoznania się z poniższym artykułem. Dowiesz się z niego, czym się różnią od siebie wspomniane domy. Który z nich najlepiej spełni Twoje oczekiwania? W którym z nich będzie Ci się najlepiej mieszkać?

dom wolnostojący czy bliźniak

 

Dom wolnostojący - zalety i wady 


Dom jednorodzinny wolnostojący to rozwiązanie najbardziej komfortowe. Jego największe zalety to:

  • poczucie prywatności,
  • cisza, spokój,
  • duża przestrzeń, większy metraż,
  • funkcjonalność,
  • własny ogród, taras, miejsce do odpoczynku na świeżym powietrzu.

Jednak nic za darmo. Wszystko to kosztuje. I właśnie w tym momencie dochodzimy do największej wady domów jednorodzinnych wolnostojących. Domy jednorodzinne wolnostojące są droższe od bliźniaków i szeregowców. Chodzi zarówno o koszty budowy, co przekłada się na wyższę cenę nowego budynku, jak i koszty utrzymania. W przypadku domów w zabudowie bliźniaczej i szeregowej występują wspólne ściany (mamy sąsiadów za ścianą), co pozwala zmniejszyć koszty ogrzewania. W przypadku domów wolnostojących coś takiego nie występuje.

Wadą domów wolnostojących może być również lokalizacja. Często powstają one bowiem na peryferiach lub poza miastami, co może się wiązać na przykład z dłuższym dojazdem do pracy. Jest to jednak kwestia indywidualnych preferencji. Dla jednego będzie to wadą, dla drugiego zaletą. 

W pewnym sensie mieszkanie w domu wolnostojącym daje mniejsze poczucie bezpieczeństwa, wynikające z braku sąsiadów. W przypadku dłuższej nieobecności możemy mieć problem ze znalezieniem kogoś, kto mógłby popilnować domu podczas naszej nieobecności.

 

Dom bliźniak - zalety i wady


Dom bliźniak to niejako rozwiązanie pośrednie pomiędzy domem wolnostojącym a szeregowym. Posiada on wiele zalet domu wolnostojącego, na przykład dużą przestrzeń, komfort, wygodę, prywatny ogród, jednak nim nie jest. Decydując się na jego zakup musimy liczyć się z ograniczoną prywatnością, co jest związane z obecnością sąsiadów. Sąsiedztwo innych osób jest chyba największą wadą bliźniaków. Jeśli nie chcesz mieć sąsiadów, to dom bliźniak zdecydowanie nie jest dla Ciebie.

Jeśli zdecydujemy się na zakup domu w zabudowie bliźniaczej to warto przyjrzeć się układowi budynku. Odpowiednio zaprojektowane bliźniaki pozwalają bowiem ograniczyć poczucie braku prywatności wynikające z obecności sąsiadów. Efekt taki można uzyskać na przykład poprzez maksymalne oddalenie od siebie wejść czy umiejscowienie tarasów po przeciwległych stronach budynku. Bardzo komfortowe i dobrze zaprojektowane pod kątem prywatności są domy w Dąbrówce pod Poznaniem, oferowane przez dewelopera Nickel Development.

Domy w zabudowie bliźniaczej są tańsze od wolnostojących, zarówno jeśli chodzi o koszty budowy, jak i utrzymania. Wynika to między innymi z faktu współdzielenia jednej ze ścian. Lokale ze wspólną ścianą posiadają lepsze parametry termiczne.

Zaletą bliźniaków jest również to, że mogą być budowane na mniejszej przestrzeni. Mniejsza działka przekłada się na niższą cenę nieruchomości. Dodatkowo zawsze możemy liczyć na to, że podczas dłuższej nieobecności sąsiad przypilnuje naszego domu.

 

Dom szeregowy - zalety i wady


Jeśli chodzi o poczucie prywatności, to zdecydowanie najgorzej pod tym względem wypada dom szeregowy. Mieszkanie w szeregowcu wiąże się z obecnością większej liczby sąsiadów. Również przebywanie na ogródku w takich budynkach jest mniej komfortowe niż w przypadku domów jednorodzinnych wolnostojących. Ogródki w szeregowcach są mniejsze, a dodatkowo sąsiadują z ogródkami pozostałych lokatorów.

Największą zaletą domów w zabudowie szeregowej są niższe koszty eksploatacji. Domy szeregowe, poza pierwszym i ostatnim w danej zabudowie, posiadają dwie wspólne ściany, lewą i prawą, co przekłada się na mniejsze potrzeby w zakresie ogrzewania. 

 

Dom wolnostojący, bliźniaczy czy szeregowy?


Wybór pomiędzy domem wolnostojącym, bliźniaczym a szeregowym zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji oraz zasobności portfela. Jeśli szukasz domu przestrzennego, gwarantującego maksimum prywatności, to najlepszym rozwiązaniem jest dom wolnostojący. Jeśli natomiast interesuje Cię wersja oszczędna, to powinieneś wybrać dom w zabudowie szeregowej. Jeśli uważasz, że szeregowiec nie jest dla Ciebie, na przykład ze względu na zbyt małe poczucie prywatności, a jednocześnie nie stać Cię na dom wolnostojący, to najrozsądniejszym wyborem będzie bliźniak. Dom w zabudowie bliźniaczej to rozsądny kompromis pomiędzy drogim domem wolnostojącym a mniej komfortowym szeregowcem.