Jakie koszty przy zakupie mieszkania?
Zastanawiasz się nad zakupem nieruchomości? Z pewnością powinieneś dowiedzieć się, jakie koszty przy zakupie mieszkania należy wziąć pod uwagę. Pomoże Ci to w ocenieniu opłacalności inwestycji i ułatwi ustalenie dokładnej kwoty, która będzie potrzebna do jej sfinalizowania. W takim razie, co składa się na koszty obecne przy zakupie domu lub mieszkania?
Jakie opłaty przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego trzeba wziąć pod uwagę?
Decydując się na inwestycję w nieruchomość, koszty będą różnić się w zależności od wybranego rynku. W pierwszej kolejności skupimy się na mieszkaniach z rynku wtórnego. Są to lokale, które wcześniej były w posiadaniu osoby innej niż deweloper odpowiadający za ich wybudowanie. Do takich nieruchomości zalicza się zarówno mieszkania, które zbudowano przed wielu laty, jak i te, które deweloper sprzedał kilka dni temu, a nowy właściciel zdecydował się na odsprzedanie zakupionego lokalu. Jakie opłaty przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego należy wziąć pod uwagę?
Podstawa to oczywiście cena samego mieszkania. Do niej należy dodać jednak wiele innych wydatków, których po prostu nie można pominąć. Decydując się na kupno mieszkania, dodatkowe koszty, które dotyczą rynku wtórnego to przede wszystkim PCC, czyli podatek od czynności cywilnoprawnych. Jego wysokość wynosi 2%. To oznacza, że w przypadku lokalu kupionego za 300 tysięcy złotych, trzeba dodatkowo zapłacić podatek w wysokości 6 tysięcy. Nie obędzie się też bez opłacenia notariusza. Za umowę sprzedaży trzeba zapłacić taksę notarialną. Jej wysokość różni się w zależności od ceny mieszkania, a także stawek przyjętych przez kancelarię. Konieczne będzie także opłacenie przygotowania trzech wypisów z aktu notarialnego. Jest to koszt rzędu kilkuset złotych. Na koniec warto wspomnieć o opłacie za wpis prawa własności do księgi wieczystej (około 200 złotych) i ewentualnym wpisie hipoteki wraz z podatkiem PCC (około 220 zł).
Koszty przy kupnie mieszkania z rynku pierwotnego
Pod względem kosztów, znacznie korzystniej wypadają mieszkania z rynku pierwotnego. Opłaty przy zakupie nieruchomości tego typu nie zawierają m.in. podatku PCC, co już jest naprawdę sporą oszczędnością, liczoną w tysiącach złotych. Wysokość dodatkowych opłat przy zakupie mieszkania z rynku pierwotnego zależą od momentu transakcji. W przypadku lokali już ukończonych będzie ich nieco mniej. Konieczne będzie opłacenie jedynie taksy notarialnej, wypisów umowy sprzedaży i założenia księgi wieczystej wraz z wpisem prawa własności. W przypadku kredytu konieczne będzie też opłacenie wpisu hipoteki wraz z podatkiem PCC. W ten sposób koszty nie powinny przekroczyć 0,60% ceny zakupu nieruchomości. Oczywiście nie można zapomnieć też o remoncie, a dokładniej o wykończeniu mieszkania tak, by można było w nim mieszkać. Taki wydatek trzeba jednak uwzględnić również w przypadku lokali z rynku wtórnego, które nie zawsze są w idealnym stanie.
Jakie koszty przy zakupie domu?
Trzeba pamiętać, że mieszkania nie są jedynymi nieruchomościami. Jakie koszty przy zakupie domu należy uwzględnić w budżecie w porównaniu z tymi, które obowiązują przy zakupie mieszkania? Główna różnica dotyczy oczywiście ceny za samą działkę, na której powstanie dom. Dotyczy to jednak nieruchomości budowanych od zera. W przypadku tych z rynku wtórnego koszt działki jest w większości przypadków zawarty w cenie całego budynku.
Mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego — co się bardziej opłaca?
To, czy bardziej się opłaca kupno mieszkania z rynku pierwotnego, czy może z wtórnego jest przedmiotem wielu debat. Pod względem finansowym wybór nieruchomości od dewelopera jest bardziej opłacalny. Generuje znacznie mniej kosztów, a do tego zapewnia więcej możliwości pod względem urządzenia lokalu tak, by pasował do Twoich osobistych upodobań. Przykładem nieruchomości z rynku pierwotnego, na które powinieneś zwrócić uwagę, są te oferowane na osiedlu będącym częścią miejscowości Dąbrówka znajdującej się na przedmieściach Poznania. Dostępne są tam takie nieruchomości, jak:
Są to nowoczesne lokale i budynki pochodzące z rynku pierwotnego. Wybór jednego z nich to gwarancja dobrych cen, a także tego, że będziesz mógł urządzić swój nowy zakup wedle swoich upodobań. W ofercie znajduje się nawet usługa przygotowania domu lub mieszkania "pod klucz", czyli tak, by można w nim było od razu zamieszkać.
Jak sfinansować zakup mieszkania?
Wiemy już, jakie są koszty przy zakupie mieszkania, jak jednak taką inwestycję sfinansować? W Polsce zdecydowanie najpopularniejszy sposób to skorzystanie z kredytu hipotecznego. Mało kto może sobie pozwolić na odłożenie kilkuset tysięcy złotych i zakup nieruchomości za gotówkę. Z tego powodu banki udzielają właśnie tego typu kredytu, w ramach którego mieszkanie jest zabezpieczeniem spłaty. Trzeba oczywiście pamiętać, że skorzystanie z pieniędzy banku w celu kupna mieszkania wiąże się też z podwyższeniem ogólnego kosztu jego zakupu. Konieczne jest wtedy doliczenie tego, ile wynosi całkowity koszt kredytu składający się z rat oraz opłacanych wraz z nimi odsetek.
Przeczytaj więcej: