Odbiór mieszkania od dewelopera - na to warto zwrócić uwagę
Jak odebrać mieszkanie od dewelopera, żeby uniknąć niepotrzebnego stresu? Poznaj przydatne wskazówki, dzięki którym sprawnie przejdziesz przez odbiór techniczny. Możesz z nich skorzystać, samodzielnie oceniając stan lokalu. Warto jednak wziąć pod uwagę drugie rozwiązanie. Kto będzie wiedział, na co zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania? Fachowiec, który posiada większą wiedzę i będzie w stanie zauważyć szczegóły, o których Ty nie pomyślisz. Niezależnie od tego, który wariant wybierzesz, warto wiedzieć, jak odebrać mieszkanie od dewelopera.
Odbiór techniczny krok po kroku
Warto zaplanować odbiór mieszkania od dewelopera z wyprzedzeniem. Do oceny rzeczywistego stanu lokalu potrzebny jest czas oraz światło dzienne. Odbiór to wymóg ustawy deweloperskiej, dlatego jest to czynność, której nie możesz pominąć. Dopiero, kiedy potwierdzisz prawidłowy stan nieruchomości, możliwe jest podpisanie ostatecznej umowy notarialnej. Jak bez obaw odebrać mieszkanie od dewelopera?
- Podczas odbioru należy sprawdzić, czy nieruchomość jest zgodna ze standardami i projektem zaprezentowanym przez dewelopera.
- Odbiór mieszkania jest możliwy dopiero wówczas, gdy budynek zostanie przekazany do użytku.
- To deweloper wyznacza termin odbioru lokalu, dlatego upewnij się, że adres do korespondencji, który podałeś w umowie deweloperskiej, nadal jest aktualny. Większość deweloperów ustala datę, konsultując się wcześniej z klientami.
- Przygotuj się do odbioru mieszkania: ponownie zapoznaj się z umową, sprawdź normy budowlane i warunki techniczne, które określają przepisy. Na wszelki wypadek możesz zabrać kopię protokołu odbioru i inne ważne dokumenty.
- Zabierz ze sobą sprzęt, który pomoże Ci określić stan nieruchomości. Przyda się poziomica i kątownik, a także miarka ciężarek na sznurku oraz mała kulka, dzięki której sprawdzisz podłogi. Warto mieć opcję latarki w telefonie, na wypadek, gdyby zabrakło odpowiedniego światła. Jednak aby prawidłowo skorzystać z narzędzi, musisz wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.
Na co zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania?
Porządnie wykonany odbiór techniczny mieszkania od dewelopera zajmie kilka godzin. Zastanawiasz się, czy warto tracić tyle czasu? Zdecydowanie tak! Zakup mieszkania to poważna i kosztowna inwestycja, dlatego masz prawo do weryfikacji obietnic dewelopera. Skorzystaj z niego, a dzięki temu unikniesz przykrych niespodzianek po wprowadzeniu się do nowego lokalu. Dla ułatwienia przygotowaliśmy 12 praktycznych wskazówek, na co zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.
- Czy mieszkanie jest czyste? Deweloper ma obowiązek zadbać o porządek, ponieważ ułatwia to sporządzenie protokołu odbioru.
- Czy powierzchnia mieszkania jest zgodna z ofertą? Sprawdź, czy metraż został wyliczony według nowej czy starej normy, która jest mniej korzystna. Pamiętaj, że każde odstępstwo umowy, daje Ci prawo do odstąpienia od niej.
- Czy ściany są proste? Za pomocą kątownika lub ekierki dokładnie sprawdź pion i poziom oraz kąty styku ścian. Tynk powinien być pozbawiony zgrubień i wybrzuszeń. Zwróć uwagę, czy ściany są wilgotne.
- Czy jest wilgoć w mieszkaniu? Dobrze przyjrzyj się powierzchniom, które są najbardziej narażone na kontakt z wodą (np. przy rurach). Dotyczy to również garażu i komórki lokatorskiej.
- Czy okna i drzwi są szczelne? Sprawdź, czy otwierają i zamykają się bez problemu. Zanotuj wszelkie rysy i ubytki.
- Czy podłogi są równe? Zweryfikuj to za pomocą małej kulki i/lub poziomicy. Wykorzystaj piłeczkę do sprawdzenia podłogi balkonu i parapetów. Ich konstrukcja powinna umożliwiać odpływ deszczówki. Sprawdź także, czy są widoczne pęknięcia na powierzchni podłogi. Wybrałeś mieszkanie na parterze? Dowiedz się, jaka jest grubość wylewki, ponieważ od tego zależy wysokość rachunków za ogrzewanie.
- Czy są doprowadzone instalacje teletechniczne? To obowiązek każdego dewelopera, aby w każdym mieszkaniu budynku wielorodzinnego znalazł się światłowód oraz instalacja umożliwiająca odbiór telewizji naziemnej i satelitarnej.
- Czy instalacja elektryczna jest prawidłowo zamontowana? Sprawdź, czy jest prąd w gniazdkach.
- Czy zadbano o odpowiednią wentylację? Porównaj piony wentylacyjne z planami budynku. Następnie sprawdź skuteczność wentylacji - w tej roli dobrze sprawdzi się zwykłe kadzidełko, które da odpowiedź, czy instalacja jest drożna.
- Czy instalacje gazowa i wodna są sprawne? Sprawdź, czy woda jest doprowadzona w miejscach ustalonych w planie.
- Czy numery miejsca postojowego i komórki lokatorskiej są zgodne z informacjami zawartymi w umowie?
- Czy drzwi antywłamaniowe posiadają odpowiednie atesty, o których była mowa w ofercie?
Odbiór techniczny mieszkania a przekazanie kluczy
Pamiętaj, że odbiór mieszkania od dewelopera nie zawsze jest równoznaczny z przekazaniem kluczy. Pierwsze spotkanie służy ocenie stanu technicznego nieruchomości i zgłoszeniu wykrytych usterek. Dopiero podczas drugiego spotkania możesz odebrać klucze. Wtedy też spisywany jest stan liczników, a mieszkanie przechodzi w Twoje posiadanie. Od tego momentu jesteś też zobowiązany do płacenia czynszu. Zdarza się tak, że deweloper organizuje wszystkie formalności podczas jednego spotkania, ale jeśli jest to możliwe, warto tego uniknąć. Dzięki temu nie zapłacisz czynszu, gdy specjaliści będą likwidować usterki.
Jak wypełnić protokół odbioru mieszkania?
Każda usterka, którą zauważysz, powinna znaleźć się w protokole, dlatego tak ważny jest prawidłowo przeprowadzony odbiór techniczny mieszkania od dewelopera. Nie zgadzaj się na żadną inną formę rozwiązania problemów. Tylko to, co jest zapisane w protokole, ma moc wiążącą i daje Ci pewność, że usterki zostaną zlikwidowane. W dokumencie powinien znaleźć się również termin realizacji naprawy. Bez tych dwóch danych, nie podpisuj protokołu odbioru mieszkania od dewelopera.
Jak zgłosić wady po odbiorze mieszkania?
Pamiętaj, że istnieje prawo rękojmi, w ramach którego deweloper w Dąbrówce przez 3 lata jest zobowiązany do napraw związanych ze stanem technicznym nieruchomości. Dotyczy to usterek, które nie powstały w wyniku eksploatacji mieszkania. Co zrobić, jeżeli problem pojawi się już po odbiorze mieszkania w Dąbrówce? Należy zawiadomić dewelopera o wadzie w ciągu miesiąca od jej wykrycia.
Protokół podpisany - co dalej?
Od dnia podpisania protokołu, deweloper ma 14 dni na dostarczenie oświadczenia, w którym uznaje lub odmawia uznania wskazanych usterek oraz uzasadnia swoją decyzję. Co dalej? Według prawa, zgłoszone przez Ciebie wady powinny być naprawione w ciągu 30 dni od podpisania protokołu. W innym przypadku, deweloper jest zobowiązany wskazać inny termin oraz wyjaśnić przyczyny opóźnienia.
Po zakończeniu prac naprawczych, otrzymasz klucze do nowego mieszkania. Wiąże się to z przeniesieniem własności, czyli podpisaniem umowy z deweloperem oraz uzyskaniem przez Ciebie pełni praw do nieruchomości.
Przeczytaj więcej: