Rynek pierwotny vs. wtórny - które mieszkanie wybrać? - Osiedle Księżnej Dąbrówki

Rynek pierwotny vs. wtórny - które mieszkanie wybrać?

Zakup mieszkania to poważna inwestycja, która wymaga przemyślanych decyzji. Z pewnością zastanawiasz się, co jest bardziej opłacalne - rynek pierwotny a może jednak wtórny? Dylemat jest zrozumiały i wynika ze stale zmieniającej się dynamiki rynku nieruchomości, która w dużej mierze jest uzależniona od czynników zewnętrznych. Wiele osób obawia się inwestycji w mieszkanie od dewelopera, tymczasem jest to nie tylko korzystny, ale i bezpieczny wybór. Sprawdź, co ma do zaoferowania rynek pierwotny, a co wtórny

Rynek pierwotny a wtórny - różnica

Czym różni się rynek pierwotny od wtórnego? Obecnie popyt na mieszkania jest tak duży, że najlepsze oferty znikają dosłownie w mgnieniu oka. Jednak niezależnie od tego, czy wybierzesz rynek pierwotny czy wtórny, każdy z nich ma swoją specyfikę, którą warto wziąć pod uwagę przy zakupie mieszkania. Rynek wtórny oferuje lokale z drugiej ręki, czyli takie, z których ktoś wcześniej korzystał. Z kolei rynek pierwotny to nowe mieszkania od dewelopera przeznaczone na sprzedaż. Różnice dotyczące stanu nieruchomości przekładają się na wiele aspektów, na przykład konieczność płacenia podatku lub przeprowadzenia remontu. Zastanów się, jakie masz oczekiwania wobec mieszkania. Dzięki temu bez problemu zdecydujesz, który rynek jest lepszy - pierwotny czy wtórny

 

Mieszkanie z rynku wtórnego - zalety i wady

Rynek wtórny bez wątpienia ma kilka podstawowych zalet. Przede wszystkim oznacza możliwość zakupu mieszkania w unikalnej lokalizacji w centrum miasta oraz w niższej cenie niż w przypadku rynku pierwotnego. Zwykle jest to oszczędność rzędu od 5 do 10%, co rzeczywiście może robić wrażenie. Pamiętaj jednak, że nie wystarczy kupić mieszkanie, aby czuć się w nim komfortowo. Niestety, rynek wtórny to często oferty, które wymagają gruntownego remontu, czyli dodatkowych, niemałych zresztą, kosztów. Czy to oznacza, że rynek pierwotny jest gorszy od wtórnego? Niekoniecznie. Rzeczywiście zakup mieszkania z drugiej ręki daje możliwość szybkiej przeprowadzki. Czy nie warto jednak poczekać na nowe mieszkanie w budynku, który posiada w pełni sprawne udogodnienia? 

Rynek wtórny rządzi się swoimi prawami, które dyktują właściciele mieszkań. To daje możliwość zakupu nieruchomości gotowej do zamieszkania, co pozwala zaoszczędzić czas. Jednocześnie, w 2015 roku w badaniach realizowanych przez TNS Polska aż 38% osób wskazało, że to właśnie nowość mieszkań z rynku pierwotnego jest kluczowa dla decyzji o zakupie

 

Mieszkania z rynku pierwotnego - czy warto?

Rynek pierwotny a wtórny - jaka jest podstawowa różnica? Mieszkanie od dewelopera zwykle idzie w parze z nowoczesnymi rozwiązaniami, a co za tym idzie obniżeniem kosztów utrzymania. W dłuższej perspektywie jest to zatem bardziej opłacalna inwestycja. Zapytasz, co z kredytem? Po pierwsze, niezależnie od tego, czy wybierzesz rynek pierwotny czy wtórny, prawdopodobnie zdecydujesz się na wzięcie kredytu. Po drugie, mieszkanie z rynku pierwotnego to inwestycja wielowymiarowa. Znacznie łatwiej sprzedać lub wynająć nieruchomość od dewelopera za wyższą cenę niż ma to miejsce w przypadku lokalu z drugiej ręki. Jakie jeszcze zalety ma rynek pierwotny? 

  • Nie zawsze nowe mieszkanie oznacza wyższą cenę. Często wartość rynkowa nieruchomości na rynku wtórnym wzrasta wraz z upływem czasu (na przykład ze względu na wyjątkowo atrakcyjną lokalizację). 
  • Zakup mieszkania od dewelopera to gwarancja, że przez okres aż pięciu lat od zakupu, to deweloper odpowiada za usunięcie wad technicznych, które nie są efektem Twojej działalności.
  • Niższy czynsz niż w przypadku mieszkania z rynku wtórnego, który wynika z lepszego stanu budynku. 
  • W zależności od Twoich potrzeb, możesz wybrać mieszkanie w stanie deweloperskim lub pod klucz.
  • Sprawna i rozwinięta infrastruktura osiedla - nowoczesne windy, garaże i miejsca parkingowe.
  • Wyższy standard wykończenia niż w przypadku rynku wtórnego. 

 

Mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego? 

Szukasz mieszkania w Dąbrówce i nie wiesz co wybrać - rynek pierwotny czy wtórny? Zakup nieruchomości od dewelopera to bezpieczna finansowo inwestycja, nawet jeśli za kilka lat zdecydujesz się sprzedać lub wynająć lokal. Nickel Development to sprawdzony deweloper w Dąbrówce o wieloletnim doświadczeniu w branży, który stawia na rozwiązania wysokiej jakości. Dzięki temu masz gwarancję, że decydując się na zakup mieszkania z rynku pierwotnego, otrzymasz lokal o podwyższonym standardzie. Ostatecznie własne mieszkanie powinno być przede wszystkim bezpieczną przystanią i komfortowym miejscem do życia na co dzień.