Wyjaśniamy pojęcia: gwarancja i rękojmia mieszkania - Osiedle Księżnej Dąbrówki

Wyjaśniamy pojęcia: gwarancja i rękojmia mieszkania

Mimo, że zainteresowanie mieszkaniami z rynku pierwotnego nie słabnie, gwarancja dewelopera często mylona jest z pojęciem rękojmi, co może prowadzić do nieporozumień. Wady fizyczne i usterki zdarzają się nawet w budynkach niedawno oddanych do użytku, dlatego warto dobrze poznać narzędzia, które umożliwiają egzekwowanie naprawy lub zwrotu równowartości pieniężnej od sprzedającego. Dowiedz się, co obejmuje rękojmia dewelopera oraz przekonaj się, jakie możliwości daje gwarancja dewelopera.

 

Czym jest rękojmia dewelopera?

Rękojmia dewelopera to odpowiedzialność sprzedawcy za wady fizyczne i prawne nieruchomości. Obowiązek wynika z nowelizacji kodeksu cywilnego z dnia 25 grudnia 2014 roku (przepisy art. 556-576), a jeżeli kupujący ma status konsumenta, postanowienia zawarte w umowie w zasadzie nie mogą zmienić zakresu ponoszenia odpowiedzialności przez dewelopera. Oznacza to, że regulacje mniej korzystne dla osoby kupującej są niezgodne z prawem. Sprzedawca ponosi odpowiedzialność z tytułu rękojmi, jeżeli:

  • mieszkanie ma wadę lub wady, które zmniejszają jego wartość rynkową lub użyteczność przewidzianą w umowie,
  • lokal jest niezgodny z obietnicami dewelopera – jest pozbawiony nasłonecznienia lub nie ma izolacji akustycznej,
  • nieruchomość została przekazana osobie kupującej w stanie niepełnym, na przykład bez miejsca parkingowego lub komórki lokatorskiej.

Rękojmia nieruchomości obowiązuje przez pięć lat od dnia wydania lokalu nabywcy, które często ma miejsce podczas odbioru mieszkania. Jeżeli w mieszkaniu zauważysz usterkę, która wynika z nieprawidłowo przeprowadzonych prac budowlanych lub użycia materiałów niskiej jakości, możesz żądać usunięcia wady. Deweloper, który nie jest w stanie tego zrobić, musi się liczyć ze złożeniem oświadczenia o obniżeniu ceny. Dzięki temu możesz otrzymać zwrot pieniędzy w wysokości, która odpowiada kosztom naprawy. Warto pamiętać, że rękojmią nieruchomości nie są objęte usterki wynikające z użytkowania lokalu. Wady fizyczne natomiast można zgłosić także po odbiorze mieszkania, ale należy to zrobić maksymalnie w ciągu miesiąca od wykrycia problemu. 

Na czym polega gwarancja dewelopera?

W przeciwieństwie do rękojmi, gwarancja dewelopera nie jest obowiązkowa – podobnie jest zresztą w przypadku innych towarów, które kupujemy. Tylko część firm deweloperskich decyduje się na udzielenie gwarancji, a jeżeli do tego dochodzi, deweloper sam decyduje o jej zakresie. Dotyczy to między innymi okresu trwania gwarancji, który zwykle wynosi dwa lata. Czy jest to rozwiązanie lepsze niż rękojmia nieruchomości? Niekoniecznie, bowiem standardowo gwarancja dewelopera obowiązuje w tym samym czasie, co prawa z tytułu rękojmi, które są zresztą bardziej prokonsumenckie. Byłoby to korzystne rozwiązanie jedynie wówczas, gdy okres gwarancji byłby dłuższy niż rękojmia dewelopera.

Gwarancja dewelopera na poszczególne części budynku

Zdarza się jednak, że deweloperzy przenoszą na osoby kupujące gwarancję na poszczególne elementy budynku udzielone przez producentów. Dotyczy to takich części jak drzwi, okna, windy czy piece, a w razie pojawienia się problemów, należy zwrócić się bezpośrednio do producenta lub przedstawiciela handlowego danej firmy. W przeciwieństwie do klienta indywidualnego, deweloper często jest w stanie wynegocjować korzystniejsze warunki gwarancji

Warto o wszystko pytać dewelopera

Informacje na stronach internetowych deweloperów na temat aspektów prawnych często są trudno dostępne, dlatego warto zadawać pytania bezpośrednio. Pamiętaj, że jako klient masz prawo oczekiwać rzetelnych informacji – tym bardziej, że zakup mieszkania w Dąbrówce to ważne wydarzenie w Twoim życiu. Pytając o różne rzeczy, w tym rękojmię czy gwarancję, przekonasz się, jakie obowiązują standardy w tym zakresie. Uczciwy, ale też kompetentny deweloper w Dąbrówce chętnie rozwieje wszelkie wątpliwości.