Kupno mieszkania deweloperskiego - krok po kroku - Osiedle Księżnej Dąbrówki

Kupno mieszkania deweloperskiego - krok po kroku

Posiadanie własnej nieruchomości wiąże się z decyzjami, które często wymagają fachowej wiedzy. Dowiedz się jak wygląda kupno mieszkania krok po kroku, aby dokonać odpowiedniego i bezpiecznego finansowo wyboru. Przedstawimy cztery praktyczne porady, które ułatwią Tobie podjęcie rozsądnej decyzji. Zazwyczaj bowiem kupno mieszkania deweloperskiego jest inwestycją na całe życie

 

 

1. Wybór mieszkania od dewelopera

Jak powinno wyglądać kupno mieszkania krok po kroku? Jeśli nie posiadasz wystarczających środków finansowych, warto sprawdzić zdolność kredytową przy pomocy pracownika banku. Pamiętaj, że kredyt otrzymasz tylko wtedy, jeśli posiadasz wkład własny, czyli minimum 20% wartości nieruchomości. Dzięki temu z dużym prawdopodobieństwem oszacujesz, jakie możesz kupić mieszkanie. To podstawowa wiedza, która do pewnego stopnia determinuje dalsze decyzje o lokalizacji, metrażu i rozkładzie lokalu. Decydując się na kupno mieszkania, warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

 • ile czasu zajmie dojazd do pracy i centrum miasta,
 • w jakiej okolicy chcesz żyć na co dzień,
 • jak wygląda dostęp do infrastruktury - sklepów, placówek edukacyjnych, przychodni, terenów rekreacyjnych,
 • czy chcesz mieć balkon lub taras, piwnicę i miejsce parkingowe.

Rozsądne kupno mieszkania krok po kroku wymaga sprawdzenia wielu ofert. Brak pośpiechu to pewność, że nie podejmiesz błędnej decyzji pod wpływem impulsu.

 

2. Wiarygodność dewelopera

Na zakup mieszkania od dewelopera decyduje się coraz więcej osób, ale nie każdy wie, że ma możliwość sprawdzenia jego wiarygodności. Dlaczego jest to takie ważne? Weryfikacja poprzednich inwestycji to informacja, czy deweloper wykonuje zlecenia terminowo i bez wad technicznych. Masz prawo poprosić o przygotowany wcześniej prospekt informacyjny, który zawiera:

 • dane kontaktowe i identyfikacyjne dewelopera,
 • udokumentowane doświadczenie,
 • poświadczenie statusu prawnego nieruchomości, plan zagospodarowania przestrzennego, planowane inwestycje w promieniu 1 km, niezbędne zezwolenia, planowany termin zakończenia inwestycji i przeniesienia własności, sposób finansowania budowy.

Prospekt informuje również o warunkach odstąpienia od umowy deweloperskiej, która powinna stanowić zabezpieczenie dla obu stron. Powinna ona zostać zawarta w formie aktu notarialnego. Pamiętaj jednak, że umowa deweloperska nie jest aktem własności mieszkania

 

3. Jak sfinansować kupno mieszkania?

Jeśli nie posiadasz własnych środków na zakup mieszkania od dewelopera, pozostaje kredyt hipoteczny, który jest zobowiązaniem na kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat. Nie daje on jednak pełnego wsparcia - część kwoty (tzw. wkład własny) musisz zdobyć we własnym zakresie. Są trzy rodzaje kredytu hipotecznego:

 • złotówkowy,
 • walutowy - udzielany i spłacany  w obcej walucie,
 • waloryzowany - udzielany w złotówkach i następnie indeksowany w obcej walucie, co oznacza, że wysokość raty zależy od kursu walutowego (np. popularne niegdyś kredyty we frankach).

Najrozsądniej jednak wziąć kredyt w walucie, w której otrzymujesz wynagrodzenie. Aby mieć wyjście awaryjne, wniosek warto złożyć w kilku bankach jednocześnie. Na wysokość udzielonego kredytu hipotecznego wpływa zarówno Twoja zdolność kredytowa jak i wycena mieszkania od dewelopera. Do wniosku należy dołączyć zaświadczenia o aktualnych zarobkach oraz prospekt informacyjny z umową deweloperską i/lub rezerwacyjną. Kupno mieszkania obciążonego hipoteką wiąże się z dodatkowym ubezpieczeniem. W tym celu sprawdź ofertę banku, w którym bierzesz kredyt lub skorzystaj z usług innego.

 

4. Formalności związane z kupnem mieszkania

Podpisanie umowy kredytowej to znak, że można działać dalej. Kolejnym krokiem jest umowa zakupu mieszkania od dewelopera w formie aktu notarialnego. Dopiero wtedy bank uruchomi przyznany kredyt, a Ty otrzymasz klucze do nieruchomości. Wówczas należy sporządzić i podpisać protokół zdawczo-odbiorczy, w którym możesz odnotować wszystkie uwagi dotyczące stanu lokalu. Masz za sobą kupno mieszkania krok po kroku, ale należy dopełnić jeszcze kilku formalności:

 • w sądzie musisz złożyć wniosek o wpis hipoteki do księgi wieczystej,
 • jesteś zobowiązany do opłacenia w Urzędzie Skarbowym podatku od czynności cywilnoprawnych,
 • w Urzędzie Miasta należy złożyć deklarację podatkową. 

Teraz nie pozostaje nic innego jak urządzanie wnętrz, chyba że zdecydowałeś się na zakup mieszkania od dewelopera pod klucz. Wtedy wystarczy przeprowadzka. 

 

Mieszkanie od sprawdzonego dewelopera

Szukasz mieszkania w Dąbrówce? Wiesz już jak wygląda kupno nieruchomości krok po kroku, dlatego możesz podjąć decyzję bez obaw. Nickel Development to wiarygodny deweloper w Dąbrówce, który ma wieloletnie doświadczenie w branży i liczne udane inwestycje na swoim koncie.